Hodnocení uživatelů: 4 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

 Historie archívu minulých a současných trampských osad

logoa.jpg

   K.F.T.P. je parta příznivců trampských písní, která celý svůj život zasvětila trampingu, kamarádství, lásce k přírodě atrampským písničkám. Na podporu trampských písní založili v roce 1972 každoroční, tradiční festival trampských písní v Horním Jelení. Koncem devadesátých let založili archív trampských "ohňových písní", který je k dispozici všem kamarádům na FTP v Horním Jelení, nebo na nejrůznějších trampských akcích, kde o archív projevili zájem.

     logoTA

V KFTP jsme každý rok aktualizovali seznamy trampských osad a po té se to v tištěné, nebo elektronické podobě rozesílalo po

kamarádech. Někteří z Vás co by webmajstři jste některý z těchto seznamů umístili na svůj web. KFTP z důvodu časových i finančních upustilo od každoročního rozesílání aktualizovaných seznamů.
Seznamy které tedy jsou na webech jsou již zastaralé, poplatné ve své době, ale dnes je aktualizovaný pouze jeden seznam trampských osad a to za KFTP. Na stránky archivu se dostanete kliknutím an logo v levé části tohoto odstavce, nebo přímo  zde.

 

V r. 2006 přišlo K.F.T.P. s další iniciatívou pro kamarády a to, že by ráda založila další archívy, které by v budoucnosti mohli posloužit pro připravované trampské muzeo, nebo jako odkaz budoucím trampským pokolením. Byly navrženy archívy trampských písničkářů, osobností, trampských časopisů a rubrik, a zejména archív minulých a současných trampských osad.K.F.T.P. vytvořila návrh, jak by archív trampských osad mohl vypadat a celý svůj záměr představila kamarádům na 13. Slovenskočeském potlachu pod Korlátkem u Trnavy. Přítomní kamarádi záměr K.F.T.P. přijali s nadšením a mnohé trampské osady již hned na místě využily možnost a do archívu se zaregistrovaly. Nebyla tady ani jedna osada, ani žádný kamarád, který by byl proti tomuto záměru pro kamarády.

Postupem času se ukázalo, že uspořádání archívu nebude jen zaležítostí K.F.T.P., ale i mnohých dalších spolupracovníků a kamarádů. Byl vytvořen okruh spolupracovníků podle regionu bývalého Československa a region trampských emigrantů v zahraničí.  

          První zkušenosti ukázali, že by bylo vhodné archív rozdělit na tři části :

-        I. část : jsou seznamy minulých a současných trampských osad podle názvu osady, podle místa a podle roku založení osady.

Př.       T.O. Ztracená naděje - Praha - 1918

-        II. část : trampské osady, které vyplnili dotazník a odsouhlasily svoji účast v archívu, budou postupně zařazovány na internet na stránky K.F.T.P.  sekce archívy  odd. ATO/ kde bude uveden název osady, místo, rok založení, přiložena fotografie osadní domovenky a osadní vlajky. Další informace o osadě mohou být zveřejněny na základě přání osady, jako např. historie osady, fotografie z akcí a pod. Prezentace osad na internetu je zdarma. Kopírování pro kamarády je povoleno. Na internetu nebudou zveřejněny ani poštovní, či e-mailové adresy a přesné místa campů.

-        III. část : fyzický archív, v něm jsou šanony se složkami osad a v nich jsou uloženy vyplněné dotazníky od osad, a další veškeré dostupné informace o osadě, jako např. historie osady, fotografie, osadní vlajky, PF, zvadla, parte, svatební oznámení a jiné.

K.F.T.P. neuvažuje v současné době o nějakém oficiálním tisku, vydání, či prodeji informací a uvádí okruh spolupracovníků a zdroje ze kterých informace byly čerpány. Seznamy jsou dávány kamarádům k dispozici zatím pouze jako pracovní verze.

Případné další informace, připomínky, návrhy nebo Vaše osadní příspěvky můžete zasílat na adresu :
Jiří Fred Jedlička, Smetanova 591, 534 01 Holice, e-mail :
jirka.fred@seznam.cz

       K.F.T.P. děkuje všem kamarádům, kteří na úkor svého času přispěli a pomáhají s vytvořením archívu.