Hodnocení uživatelů: 5 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnocení
 

Lulu Bell Parr - slavná cowgirl.

(1876-1955) Domovský stát: Ohio

Lulu Bell Parr -  světový šampión v krocení divokých koní  nar. 14. listopad, 1876 - zemř. 17.leden, 1955, 

lulu1.jpgByla nejznámější jezdkyně v kočovném divadle Pawnee Bill's Wild West Show, Col. F. T. Cummings Brighten se kterými byla až v Anglii, pak také vystupovala s Buffalo Bill's Wild West Show a se 101 Ranch Wild West Show byla  v Argentině, také s cirkusem The Two Bill's Show, Barnum & Bailey Circus ......

Lulu Bell Parr, nezávislá a duchaplná umělkyně Divokého západu dokázala vzrušit publikum všude po celém světě  během jejího panování jako " Lady, jezdecký šampión na nejdivočejších koních  světa."  Jezdila v některých nejslavnějších programech Wild West Show na konci 19 a začátkem 20. století.

Lulu se narodila 14.  listopadu 1876 ve Fort  Wayne v Indianě.  Její rodiče byli rozvedeni od jejího dětství a  otec si ji  vzal na Západ sebou.  Když bylo Lule 16 let, vrátila se do Steubenville v Ohiu, žít s matkou. Tam se také v březnu 1896 vdala za George Barretta, ale rozvedli se v květnu 1902. Tady její dobrodružství v aréně Divokého západu začíná.

Ihned v r. 1903 se připojila ke kočovnému divadlu Pawnee Bill Wild West Show a zůstala s nimi až do r. 1907. Stala se vynikající jezdkyní pro  Bronc riding ( jízdu na divokém koni), byla velice   obratná ale měla i další talent,  jako akrobatická jezdkyně, střelec z pušky a jezdec na bizonu.  V r. 1908 se připojila k divadlu Col. F.T. Cummings-Brighten Tour na jeho cestě Evropou.  Když cestovali po  Anglii, vystupovala se svým uměleckým číslem před králem Edwardem VII. Po návratu do Spojených států se pak připojila ke spojenému divadlu Pawnee Bill and Buffalo Bill Show  a zůstala s nimi až do r. 1913. Také po určitou dobu vystupovala s divadlem   Miller Brothers' 101 Ranch Wild West Show.

Po roce 1913 , Lulu odjela do Jižní Ameriky s divadelní hereckou společností 101 Ranch and the Pawnee Bill/Buffalo Bill.  Argentina se pro Lulu ukázala  být docela úspěšnou.  Její představení v Buenos Aires bylo v novinách vysoce publikované,  jako by to byla opereta. Novináři říkali, že  Argentinský prezident Jose Figueroa Alcorta  "zasypal" Lulu mnoha dary za její vynikající debut. Pak měla  turné po Spojených státech a po Evropě znovu se skupinou 101 Ranch , ale v té době začal už tento styl obrazu o Divokém Západě umírat, odešel do ústraní a začal ho nahrazovat rodící se film.

Když většina známých kočovných divadel skončila, Lulu založila menší show, aby si mohla tak trochu zajezdit a platila si sama  cestovní výdaje. Dělala turné s menšími málo známými skupinami, Cook Brother's Texas Ranch 99, Vern's Tex-Mex Show, Tantlinger's Wild West a King Brother's Rodeo. Také vystupovala  s několika cirkusy jako byly -  Wortham's World's Greatest Show, Sells-Floto Circus, Barnum-Bailey, Robbins Brothers Circus a Hagenbeck-Wallace Show. Lulu odešla do ústraní, až když jí bylo 60 let.

Během jejího kralování jako Ženský světový šampión, dostala Lulu své jméno do popředí  na plakáty k představení a  byla známá svým okázalým oblečením, které si často vyráběla sama. Během své kariéry získala četná zranění, ale stále se držela. Jednou v průběhu vystoupení její kůò řízl ostrou zatáčku,  padl  s ní na bok a přibil jí  nohu k zemi tak, že nebyla schopna dostat se ze sedla. Upadla do bezvědomí a pak jí lékař řekl, že její zranění jí nedovoluje jezdit na koni po několik neděl. Ale o třicet minut později už byla zase v sedle a tancovala s koněm klasickou čtverylku, zatímco fanoušci jí provolávali slávu.  Její nezávislá povaha a bojovná touha po vzrušení (dnes se to nazývá adrenalín), jí nakonec přiměla k tomu, aby se znovu vydala na turné. Po návratu domů z cesty po Evropě a po přistání v Americe jela na koni zpět přibližně 600 mil do Ohio z Pennsylvanie na návštěvu příbuzných. Když se jí ptali  proč se tak  dlouho trmácela na koni, tak prostě řekla, že její pony už byl unaven z páry od vlaku.

Lulu zemřela 17. ledna  1955 v Ohio, kde žila u příbuzných. Mezi jejími nejdražšími trofejemi byl 5" bubínkový, niklovaný a pozlacený Colt  45 s vyrytým věnováním  "Buffalo Bill Cody pro Lulu  Parr - 1911." Společnost The Medway Area Historical Society v  Ohio,  začala teprve nedávno odhalovat významnou historii slavné Lulu a objevila její hrob bez označení na hřbitově v Medway. S obrovskými veřejnými i soukromými příspěvky, byli schopni postavit památník vysoký pět stop včetně obrazu Lulu a s označením jejího místa odpočinku.   Protože měla veliké

odhodlání a odvahu, byla  vrcholným vzorem opravdové cowgirl.

lulu2.jpglulu3.jpgSbírky Národního muzea Cowgirl ve Fort Worth a zdejší Dvorana slávy, dokumentují dějiny žen na Americkém Západě. Mají více než 5,000 artefaktů a 2,500 fotografií, které ilustrují a uchovávají příběhy různých skupin žen z řad umělců jako byla Maria Martinez a hudebnic Patsy Cline, rančerka Fern Sawyer  a sportovkyně jako byla Jan Youren. Toto všechno zahrnuje různorodost předmětů jako jsou boty, ostruhy a sedla, výtvarné umění a fotografie příbuzných k doplnění pro Rodeo Association.  Muzeum je domovem většiny rozsáhlých sbírek a artefaktů ve spojitosti s ženami Amerického Západu.

lulu4.jpglulu5.jpglulu6.jpg
U tohoto plakátu je napsáno
:

lulu7.jpg„Tento plakát pro ranč 101 je skutečné Show Divokého západu a je něm zobrazena jezdkyně na bizonu Lulu Parr.  Cowgirls zde vystupovala v nebezpečných situacích a omračovala senzacechtivé publikum. Začátky  19. století - Muzeum Světového Cirkusu."

V 1937, Lulu přijela do domu jejího bratra, Williama, v Daytonu, Ohio.  Dům byl zhotovený z lepenky a neměl žádnou elektřinu nebo vodu.  Zde zůstala až do konce svého  života.  Stala se velmi dobře známá ve svém okolí protože se oblékala do svých kostýmů a sedávala pod stromem a čekala na to aby se mohla setkat s se školními dětmi, když vystupovaly z autobusu. Vyprávěla jim o svých rozsáhlých cestách a o  svém vystupování před králem Anglie.  Její bratr William zemřel 10. prosince 1949 a Lulu se pak starala o jeho ženu, Emmu,  která měla částečnou paralýzu. . Jednoho dne, když Lulu jela do místní čerpací stanice pro vodu,  spadla s koně.  Později téže noci,  dostala  mrtvici a spadla z pohovky.    Její nemocná sestra jí  nemohla pomoci  a mohla zůstat jen v její společnosti dokud  nepřijela pomoc.   Lulu zemřela další den, 17. dubna  1955, v nemocnici.   říká se, že v jedné její místnosti bylo tolik trofejí a cen, že se mohlo jen stěží vcházet dovnitř. . .  

Byly tam hlavně krabice s  novinovými výstřižky,  obrázky a další vzpomínky na její cestování.  Také měla mnoho širáků a dalších oblečení kovboje, včetně dvou slonovinou vykládaných koltů, z toho jednoho od ;Buffalo Billa.  S Emmou našla společný domov po zbytek svého života. Ta pak zemřela 24. dubna 1960.   Všichni tři byly pochováni do neoznačených hrobů v Medway, Ohaio.  Společnost  Medway Area Historical Society pak sehnala peníze na  postavení pomníků pro  Lulu Bell Parr a jeden pak pro Williama a Emmu Parr.  

lulu8.jpgNational Cowgirl Museum and Hall of Fame - 1720 Gendy Street - Fort Worth, Texas 76107 - Phone:(817) 336-4475 or (800)476-FAME(3263) Fax: (817) 336-2470