Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení

Celý svět zná Amerického drsného cowboye, jeho pronikavý pohled, rychlé colty a sombréro naražené do čela. Kdo ale zná cowgirl? Jak už jste poznali z názvu, jedná se o ženu, dívku která byla donucena okolnostmi a nebo z touhy po dobrodružství, vykonávat chlapskou práci. Na její počest bylo v Texasu, ve slavné západní pevnosti Fort Worth - kudy šly dějiny, vytvořeno Cowgirl´s  Muzeum. První, kdo se umístil ve Dvoraně slávy, byla krásná a odvážná Lucille Mulhall. A zde je její příběh:  

Wild West - Divoký Západ: doba která okouzluje svojí barvitostí dostavníkových cest, nezničené prérie, Indiány, drsnými hbitými kovboji při shánění stád a bizoními houfy.

První Americká  Cowgirl: Lucille Mulhall

Následující citace je z obálky knihy o první Americké cowgirl  Lucille Mulhallové od Beth Day, vydané  Julianem Messnerem, INC., 1955. 

"Světový šampión v práci s lasem - největší Americká  jezdkyně -- Královna pastvin -- a jediná žena která v házení lasem může soutěžit s muži - Lucille Mulhall si udržela  vedoucí místo v soutěžích a revue po dvacet let. Will Rogers, přítel a učitel, ji nazval největším jezdcem světa."

luc01.jpgNarozená v sedle, Lucille byla odvážná dcera plukovníka Zacha Mulhalla, majitele ranče v Oklahomě. Byla jiná než její sestry, nezajímaly ji panenky a šití,  nebo hra na piáno,   ale preferovala značkování telat a chytání vlků do lasa, chytání králíků a točení lasem; trénovala málo ale byla si jistá v sedle pony ; praktické jízdní triky jí pak přinesly slávu ve všech zemích." luc02.jpg

 "Když byla ještě mladá, už byla Lucille špičkovým kovbojským představitelem Západu. Byla to neobyčejná žena, měla příjemný hlas a dobré vzdělání, zdálo se to paradoxní, protože měla ocelové svaly a dokázala porazit statného a cvičeného muže,  na jeho vlastním hřišti.  Mohla být okrasou společnosti, ale ona milovala drsný, nebezpečný život a kovbojství měla v krvi. Kdyby byla mužem,  byla by spokojená s prací na ranči,  ale pro ženu to bylo neobvyklé a jediná cesta kde mohla uplatnit svůj talent,  byla v zábavním průmyslu. Vytvořila podmínky pro cowgirl a  popsala své  zážitky na Východě, o  bouřlivém přijetí při jejím prvním  vystoupení v Madison Square Garden (v r. 1905)."

luc03.jpg(Lucille Mulhall  již byla zručná s lasem ve věku 8. let)

" V prvních letech 20 století se vyprodané noviny v New Yorku   pokusily  popsat úkaz úspěchu Lucille Mulhall. Museli se však probojovat skrz takové absurdní výrazy jako ' Ženský svalnatý vítěz, Rohatec' a 'Lasování v ženském prádle' k jednodušším a více realistickým názvům 'Cowboy girl  a 'Ranch Queen.'

"Konečně jeden z nich podnítil razit slovo které popisuje život a talent  jakéhokoli děvčete, které umělo házet lasem, nebo  jezdit a zvládat práci na ranči po boku muže. To slovo bylo  'COWGIRL.' Bylo vynalezeno na popsání Lucille a pak se stalo součástí našeho jazyka."

*

Lucille Mulhall dostávala mnoho rozmanitých názvů. Královna Rodea, Královna západní prérie, Královna sedla, Největší Americká žena na koni. Ale není žádná pochybnost že  byla první Americká cowgirl.  Ve skutečnosti tak Will Rogers popsal její výkon v soutěži s mužskými kovboji a byla to prý " Přímá rána od té co se stává známou jako Cowgirl'. Potom všude  píše o tom, že do teď nebylo žádné takové slovo známo jako je cowgirl.´

Lucille Mulhall byla první nejznámější cowgirl. Soutěžila s opravdovými kovboji - s otrlými honáky z pastvin, kteří byli zvyklí na několik dní v sedle i kovboji co dokázali vydržet mnoho hodin při značkování dobytka. Byla přirozený talent ve znalosti a obratnosti ropingu (chytání do lasa), ale měla ovšem velké nadání ve kterém jí hodně pomohl další talentovaný muž na lasování - Will Rogers. Byla nejen  odbornice v použití lasa ale  měla i další přirozený dar, uměla pracovat s koòmi.  Trénovala koně na reakci na roping a  na svazování telat,  stejně jako k tomu aby uměli vystupovat v čísle které nazývala 'Tricks.' Její koòský tréning nazývala "Vysoká škola koní" a jeden její kůò byl zvláště vynikající: "Governor."

Vybrala si ho, jako svého koně a Governor znal alespoò čtyřicet triků. Dokázal stáhnout mužský kabát a znovu obléci, uměl  chodit do schodů nahoru a zase dolů, což byl nesnadný výkon. Také si dokázal při sedu zkřížit přední nohy, lehnout si na zem a jinak uměl skoro všechno, jen ne mluvit.

Místo, kde žila slavná Mulhallova rodina, byl jejich ranč,  který  byl vzdálen asi čtrnáct mil na sever od Guthrie, Oklahoma, na silnici 77. Z rodinného ranče, který byl kdysi obklopen 80,000 akry půdy, museli z velké časti hodně půdy opustit.  Některou půdu museli pronajmout.  Originální ranč  začínal na 160 akrech a pak si  po roce 1889 při otevření hranic pro osídlence v Oklahomě ještě něco přidali. Mulhallova rodina provozovala svoje show a obchod s dobytkem z této dobytčí farmy a měli mnoho návštěvníků. Mezi jejich nejslavnější návštěvníky patřil i prezident Theodore Roosevelt, Will Rogers, první herec kovbojů Tom Mix  a dokonce psanec Henry Starr. Velikým obdivovatelem talentu sličné  Lucille byl i náčelník  Geronimo, který tam také účinkoval a který jí na důkaz přízně věnoval  koženou vestu s třásněmi  i dekorativní indiánský luk. 

V soutěži vyhrála pás s přezkou a byla vyhlášena  Světovou šampiónkou Lady Roper. Vyhrála tři solidní zlaté medaile v Texaské soutěži chytání telat do lasa (steer roping) , cenu za vítězství v Cutting Horse a v dalších závodech získávala  mnoho medailí, trofejí a slávy. V převratném dvacátém století byla Lucille  Mulhallová největší Americkou cowgirl.  V novém dvacátém prvním století je její všestranné nadání ještě stále hodné obdivu. 

luc04.jpgOtec Zack shromáždil nejlepší kovboje aby našel a vytvořil "The Congress of Rough Riders and Ropers" (Shromáždění drsných jezdců a lasařů) v r. 1899. Zack a jeho talentované děti byly hvězdnou atrakcí této show, jako řada jiných opravdových westernových umělců, které získal právě začínající zábavní průmysl. Oba, jak Will Rogers a Tom Mix dostali Zackovu důvěru a tím i příležitost začít hrát v této ranné době.  Ačkoli tam bylo mnoho osob ženského pohlaví Wild West Show zastupovaly hlavně  Annie Oakley (Buffalo Bill) a May Lillie Pawnee Bill), které předváděly střelbu nebo triky s lasem,   Lucille Mulhall  byla první žena, co soutěžila v jízdě a chytání lasem jako skuteční kovbojové, (muži).

Po celý svůj život zůstala Lucille připoutaná k show businessu a byla oddaně věrná svému otci, víc než některému jinému muži.  Její dvě manželství skončila rozvodem a sama jen zřídka viděla svého syna, narozeného v r. 1909, protože  byla nepřetržitě na nějakém turné. Přesto, že byla Lucille na vrcholu popularity ve Wild West Show a založila svoji společnost  "Lucille Mulhall's Round-up", mnoho lidí ji pokládalo za neschopnou ženu a matku,  protože se nikdy nenaučila dělat "ženskou práci" (úklid a vaření).

luc05.jpgPřestože se wild west show stával méně populární a málo finančně životaschopný i tak Lucille vystupovala se svým bratrem Charleyem nepřetržitě  od r.1910 až do r.   1930. Počet návštěvníků ubývá a umírá řada herců. Vzdor nedostatku publicity je dán wild west show do stínu za dětskou obrnu, vstup US do první světové války a pak po Velké krizi už Lucille nedokázala sama vyzvednout show  do popředí veřejného zájmu. Naposled se veřejně objevila před obecenstvem v září 1940. Lucille Mulhall zemřela necelou míli od jejich ranče při automobilové bouračce 21. prosince 1940. Bylo jí  pouze 55 let. V prosinci 1975 byla Lucille Mulhall uvedena  do Rodeo Hall of Fame (Dvorany slávy Rodea ), do oddělení  National Cowboy Hall of Fame. Byla také posmrtně vyznamenána od  National Cowgirl Hall of Fame.

Prameny:   The Mulhall Ranch And Pawnee Bill  to then as Cowgirl. Dr. Dorothy Frosch - Den p. 152 - Library of Congress Catalog Card No. 55-9850 - Archiv National Cowgirl Hall of Fame.  Sestavil L.F.Nykl