Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

1.pěší divizeOTŘESNÉ SVĚDECTVÍ VE FALKNOVĚ – dnes Sokolov.

V říjnu 1987 natáčel francouzský režisér Emil Weiss v Sokolově vzpomínku amerického vojáka Samuela Fullera z 1.pěší divize. Tento voják prošel tažením v Africe, přes Sicílii, účastnil se invaze na pláži Omaha B a dostal se 7.května 1945 do Falknova, kde se svou amatérskou kamerou natočil otřesně svědectví ze zajatecké nemocnice:

Poslední chvíle války jsem zažil ve Falknově. My jsme nevěděli, k čertu, kdo byli zajatci! Přišel důstojník a řekl: "Je tam koncentrační tábor a my nevíme, kdo hlídá uvnitř. Eses?" Byli jsme asi 800 až 900 yardů od tábora. Potřebovali jsme vědět, kdo tu na nás čeká s puškou. Boj byl krátký.

Obsadili jsme tábor a pak jsme spatřili hromady Rusů, všechny druhy zajatců. Mnoho mrtvých. Všechno jsem nafilmoval. Němci tomu říkali "Tábor smrti." Mrtvoly byly naskládány jako polena dříví do velkých výšek. Nikdy jsem nic podobného nespatřil.

Kapitán Walker řekl: "Hej ty tam, ty máš kameru!" Měl jsem 16mm kameru Ball Hawell. Byla těžká a zacházelo se s ní obtížně. Filmů jsem měl, jaké jsem chtěl, obsadili jsme totiž továrnu Gevaert. Tisíce šestnáctimilimetrových filmů. Kapitán řekl: "Zítra budeš točit, bude tu ceremonie. Podepíše se kus papíru a skončí tahle válka!"
      A tak jsem všechno natočil. Nad vchodem do tábora upevnili červenou hvězdu. Byl tam ruský generál, byl to lékař, chirurg. Prohlásil: "Tahle skupina bude pod naším dohledem, ostatní mohou odejít." Byla to skupina beznadějná. Samá tuberkulóza. Natočil jsem všechno.
     

Kapitán Richmond viděl to peklo, ptal se místních. Ale ti tvrdili, že o ničem ne věděli. Richmond se držel za nos a volal: "Vždyť to bylo cítit v okruhu jedné míle!" Druhý den se obrátil k pěti mužům a řekl, aby vzali lopaty a šli s ním. Mne vzal také.   Přikázal shromáždit Němce, kteří popírali, že by o táboře věděli a poručil jim: "Obléněte těla mrtvých!" Když je oblékli, naložili je do kamionů a vezli přes město k vykopanému obrovskému hrobu pro stovky lidí. Šéf zajatců přikázal, abychom smekli, potom museli mrtvé pohřbít. Kapitán Richmond byl rozezlen prolhaností Němců! Než těla zaházeli hlínou, museli jim přikrýt obličej. Jeden obličej vyčníval. Přikázal klukovi z HJ, aby svým kapesníkem obličej přikryl. Byli jsme z toho nemocní A to byli mezi námi hoši otrlí, tvrdí, kteří prošli peklem Omaha Beach, ale dívat se nemohli.


      Nebýt mé kamery, sotva by dnes kdo uvěřil, že lidská bytost je schopna provádět tak děsné věci jiné lidské bytosti. (Vyprávěl Samuel Fuller.)


      Pramen: Hlas revoluce 20/1989, Němec V. "Svědectví staré 44 let"

Dnes je tomu 70 let.