Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 Kdo byl slavný Zorro?

Byl to hrdina s taseným kordem, ochránce cti paní a dívek a ctitel práva a zákona?

Musím vás zklamat, Zorro jak jej známe hlavně z romantických filmů Hollywoodu, nikdy neexistoval. Jeho předlohou však byl  bandita Joaquin (Jáchym)  Murieta, který terorizoval Kaliforni

V roce 1854 San Franciský novinář John Rollin Ridge, který psal pod pseudonymem "Žlutý pták", vydal senzační a velice smyšlený popis životních osudů Joaquina Muriety; Vypraví se tam o hezkém mladém Mexičanovi, jehož žena je znásilněna horníky zlatých dolů a jeho bratr je oběšen za zločin který nespáchal. Následkem těchto zvěrstev, mladý Joaquin přísahá pomstu všem Američanům, vytváří bandu "zabijáků" a  začíná napadat nenáviděné "Yankees". Alespoò do té doby, než ho chytí kapitána Rangers Love a useknou mu hlavu.

To je legenda.

Jak Murietu vylíčil jeden historik -  byl to prý "zpustlý a zhýralý charakter, sprostý, brutální, krutý, intrikánský a ve své podstatě zloděj a hrdlořez," Joaquin Murieta, byl možná tohle všechno.  Ale jaký byl Joaquin Murieta člověk? A kdo byl legendami opředený Joaquin Murieta?

zorro1.gifJoaquin, nebo Zorro, nebyl takový elegantní švihák, jak se nám snaží namluvit romantický obraz oněch let vytvořený příběhem novináře Ridge a Hollywoodu. Byl to prostě negramotný, špinavý, otrhaný a chudý horník. Když  horníci museli začátkem roku 1850 začít platit daně,  Joaquin byl nucen zrušit svůj claim, jako  většina chudých mexických a čínských horníků v Jižních dolech. Brzy potom, jednotlivé skupiny mexických banditů , podle všeho bývalých horníků, kteří byli vypuzeni americkými daněmi, začaly okrádat ty, co také museli odejít z dolů, stejné chudáky jako byli oni! Dobytek a koně jim byli ukradeny, pocestní a osamělí horníci byli oloupeni, zbiti, a  někdy dokonce zavražděni. Prodejny a saloony byly vypleněny. Něco se už muselo udělat, aby skončila vláda teroru!

To je pravda!

Postupně se dohromady začala skládat různá hlášení a tak se zjistilo, že u většiny význačných banditů a vůdců těchto skupin, převládala jména Joaquin, s příjmením jako Botilleras, Ocomorenia, Valenzuela, Carrillo a Murieta.  11. květen 1853, Kalifornský guvernér John Bigler podepsal zákon, kterým schválil organizaci California Rangers pod vedením  kapitána Harry Love. Jejich cílem bylo dopadnout nebo pobít "bandu nebo gang lupičů pod vedením pěti Joaquins". Tito muži byli odpovědni za velkou většinu krádeží dobytka, loupeže a vraždy, které byla spáchány v regionu Mother Lode od roku 1850.

zorro2.gifStátní zákonodárný sbor zplnomocnil jediného muže jménem Harry Love vytvořením roty Jízdních Rangers a pokusit se dopadnout "gang oněch lupičů." Guvernér Bigler  sám nechal vypsat odměnu  1,000 dolarů za dopadení některého dotyčného Joaquina, mrtvého nebo živého!

O dva měsíce později, V červenci 1853, blízko Panoche Pass narazili Rangers na skupinu mexikánů, západně od jezera Tulare asi sto mil od Jižních dolů. Padlo jen pár slov a následovala střelba, která měla za následek dva mrtvé Mexičany. Rangers jednomu z nich odřízli hlavu a strčili ji do sklenice s lihem kvůli konzervaci. Pak prohlašovali, že to je hlava  Joaquina Muriety. Druhé mrtvole uřízli ruku, kterou také vložili do lihu a tvrdili, že patří jeho kumpánovi zločinci, Tříprstému Jackovi. Jednotlivé doličné předměty byli pak předloženy úřadům, které i přes nejasnou možnost identifikace , prohlásili záležitost za vyřízenou a vyplatily odměnu. Hlava krutého Muriety a  Jackova ruka pak vyrazily na cesty, kde se staly po mnoho let hlavní pouťovou atrakcí na různých místech po celé zemi a hlavně v  Západních státech.

To je tečka za příběhem „slavného  a švarného" bandity Joaquina Muriety, o jehož existenci se dodnes vedou spory. Jestliže opravdu žil, pak to není žádná sláva, protože nebyl z těch, co - „bohatým  bral a chudým dával " -(ostatně kdo by takovou hloupost dělal, už jste podobného zloděje viděli?) Většinou okrádali podobné chudáky jako byli sami a tak je necháme tam kde jsou, pod lavinou zapomnění. (Poster advertising the display of the supposed head of Murrieta in Stockton, CA. 1853). Tento plakát je reklamou k veřejnému vystavování předpokládané hlavy bandity Murriety ve Stocktonu v Kalifornii v r. 1853.

Přeložil a sestavil -  L.F.Nykl.