Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení

V několika knihách jsem se dočetl o Moravských bratřích ve světě a hlavně v Americe.Začal jsem po tom pátrat, až se mi podařilo, se o nich dozvědět víc. Je to velká  zajimavost, ohledně života Moravian brothers a protože jsou to snad naši první političtí exulanti, mohlo by to také zajímat kamarády u nás a hlavně v zahraničí.

Oslava Vánočních svátků v USA vznikla mimo jiné i díky Moravským bratřím.

Moravští bratři, potomci Jednoty Bratrské (Unitas fratrum) byli těmi, co před náboženským pronásledováním v čechách odešli roku 1722 nejdříve do Saska. Tam založili první osadu Ochranov (Herrnhut). Protože se však politická i náboženská situace zhoršovala i v Sasku, rozhodli se hledat nový domov, kde by mohli svobodně vyznávat svou víru a vykonávat misionářskou činnost. Nejvhodnější se jim zdála být Severní Amerika.

A tak   první vlna  moravských osadníků  zamířila do Ameriky. V roce 1734 připlula první skupinka deseti vybraných Bratří do Georgie. Další rok přicestovala i druhá skupina pod vedením biskupa Davida Nitschmanna, rodáka ze Suchdolu na Moravě, která se skládala z dvaceti pěti osob, které povětšinou pocházely z Moravy nebo z čech.

Mezi osadníky v Georgii se však rozrůstaly nepokoje, a tak se Moravští bratři rozhodli v roce 1740 přesídlit do Pensylvánie. Tam také v údolí řeky Lehigh vybudovali svůj první společný dům („Gemeinhouse") a kostel. V roce 1741 osadu navštívil hrabě Nikolaus Zinzendorf (1700 - 1760), jejich saský ochránce, který dal osadě jméno Bethlehem. Od té doby se Bethlehem stal střediskem misií Moravských bratří mezi Indiány, a časem vzniklo na území USA i mnoho dalších osad jako Litiáz, Nazareeth nebo Gnadenhûtten.    

A jaký byl přínos Moravských bratří pro kulturu Spojených států? Bratři prosluli nejen jako úspěšní misionáři, ale založili také první ženskou kolej v USA. Prostřednictvím své osobité „Moravské" hudby se Američané mohli poprvé seznámit s mnoha českými a evropskými skladateli.

Dnes už málokdo ví, že Vánoce byly na Americkém kontinentě zpočátku slaveny jen prvními moravskými osadníky . říkali si Moravians a byli to  protestantští křesťané z dnešní české republiky.   Jejich Vánoce v místech - v kolonii v Bethlehemu v Pensylvánii a Winstom Salem v Severní Karolíně na začátku roku 1800, byly velice slavné. Nicméně, jejich Moravská hvězda ještě stále neslavila velký úspěch, až do r. 1850.

V průběhu desetiletí před Občanskou válkou, nastal čas veliké expanze  Spojených států. Vánoce byly v tomto prudkém rozmachu odloženy  a bylo možno je slavit u protestantů i  katolíků stejně. Během roku 1850 se Vánoce začaly vynořovat jako součást národního náboženství a kulturních oslav. Ale ještě to nebyl úředně stanovený národní svátek, nebyl obchodně podchycen a de facto to byl jen svátek zdobení venkovních dveří, které byly vidět pouze ve dne.  Z Vánočních stromků se svými ozdobami a svíčkami , měli američtí puritáni obavu kvůli vzniku požáru.   

Ale od r. 1870, nedávná Občanská válka změkčila puritánský odpor k Vánočním oslavám. Přesně 26. června 1870,  vyhlásil Kongres Spojených států Vánoce za Federální  svátek. Tento zákon byl podepsán samotným prezidentem  Ulysses S. Grantem. Během dalšího desetiletí rozmachu, byly v rodinách postaveny a vyzdobeny první  vánoční stromky.

Mše se svíčkami, se ale přesto stala tradicí až s příchodem 19. století. Byli to opět Moravští bratři, co založili tuto tradici podle slov metodisty Johna Wesleye: "Bůh je světlo a skrz něho není  žádná temnota."   První skupiny českých přistěhovalců do USA před rokem 1848 přicházely často po několikaletém pobytu   mimo Moravu z německy mluvícího Rakouska a  Německa a staly se statisticky součástí tehdejšího německého vystěhovalectví. To znamená, že už vlastně mluvili jen německy!

To mi nedalo a tak jsem na nedávné přednášce prof. černíka na US Ambasádě vznesl po jeho přednášce dotaz:..  „ Pane profesore, je možné, že dnešní Moravští Bratři (Moravian Brothers) v Americe ještě vědí odkud vlastně pocházejí a kde jsou jejich kořeny ?" Na to mi odpověděl pan profesor takto: „Ano církev Moravských Bratří v Americe velice dobře zná svůj původ a jsou dodnes hrdí na malou zemi uprostřed Evropy,  odkud pocházejí jejich předkové."

Takže první vlna emigrace Moravských bratří do Ameriky, která už sice přicházela z Německa, se však nikdy  nevzdala svého názvu  Moravians a dodnes tito lidé dokáží (na rozdíl od běžného Američana), na mapě Evropy ukázat na zemi odkud přišli,  na českou republiku. (Ale, ruku na srdce, kdo z našich průměrných obyvatel ví, kde leží třeba stát Idaho? ) L.F.Nykl.