Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení

Trampský a skautský  pozdrav.


Nedávno jsem se setkal s několika přáteli a dostali jsme se v rozhovoru na téma skautského a trampského pozdravu.  Všichni víme jak si podávat ruku, ale jak to vzniklo a co to znamená?

Trampské podání ruky  se vysvětluje různě, ale podle mě nejrozumnější a nejvíc pochopitelné je asi tohle: Podáváme pravou ruku a napřed stiskneme dlaò jako znak sounáležitosti - všichni za jednoho a pak  spojíme palce na znamení - jeden za všechny. Takže je to vlastně symbolika starého čestného pozdravu z rytířských dob - Všichni za jednoho a jeden za všechny. Byl to také známý pozdrav tří (čtyř) mušketýrů.  

Skauti na celém světě si podávají levou ruku, a při podání ruky navíc poněkud odtáhnou malíček od ostatních prstů, takže se malíčky obou rukou do sebe při stisku zaklesnou. Oddělené tři prsty zde mají podobný význam jako při pozdravu (jako by podání ruky bylo vlastně jiným vyjádřením skautského pozdravu).
 Ano , až potud to je jasné, ale když jsme se dostali k tomu, proč levá ruka? tu zaznělo opět známé vysvětlení - „Levá ruka je  přece od srdce “.
Tak jsem se pokusil vše uvést na pravou míru. Sir Baden-Powell  (1857 - 1941) zakladatel scoutingu, byl účastníkem Burské války na jihu Afriky v letech 1889 - 1902, kde viděl umírat mnoho žen a dětí. Baden-Powell  šokován do krajnosti, pociťoval osobní spoluvinu a nesnesitelnou tíhu bezmocnosti.
Byl naplněn odhodláním, šířit humanismus a nenásilí stůj co stůj.
 První shromáždění skautů v dějinách byl tábor v r.1907 na ostrůvku Brownsea, v zálivu Poole na jihu Anglie. Tady měl Baden-Powell poznat, co všechno je jinak, co všechno musí změnit vůči chlapcům i vůči sobě. První co udělal, byl osvobozující, demonstrativní krok od všeho militantního, k autonomii individua a k liberalismu.
B.P. přivítal hochy na tábořišti jednoho po druhém tím způsobem, že svou pravou ruku, páchnoucí střelným prachem a válečnými událostmi, založil za zády, a hochům stiskl ruku levou, neposkvrněnou. Požádal je všechny, aby tento symbol přetrval na věky. 
L.F.Nykl.