Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení

Záhada hrobu indiánského náčelníka v Evropě.

lw.pngZprávy z Anglického tisku - 25. září 1997 - 8:49 ráno, Londýn.
Chief Long Wolf se vrací domů po 105 letech.

Náčelník Dlouhý Vlk s rodinou v době svého putování s Buffalo Billem.

„Je to úžasně veliký návrat domů!"

 LONDON (CNN) -- Oblečeni v červená saténová saka a s čelenkami s bílým peřím na hlavách, vedli ten den ve čtvrtek tři členové kmene Siouxů z Jižní Dakoty velkou skupinu různorodého pohřebního průvodu skrz Bromptonský hřbitov v Londýně.

Tragický příběh Dlouhého Vlka. který odjel do Londýna a nikdy se nevrátil  domů, byl dlouho velice legendární mezi členy Siouxského národa Oglala. Teď, o více než o století později, dostal tento moderní příběh  šťastný konec.

Dlouhý Vlk byl mezi válečníky, kteří rozdrtili generála Custera a jeho 7. kavalérii v bitvě na Litttle Big Hornu v roce 1876. Odplata  US armády byla rychlá a Siouxové utrpěli zničující porážku. Než aby se přidal ke shromáždění s ostatními přeživšími, tak se Dlouhý Vlk rozhodl, že přihlásí k plukovníku "Buffalo Billovi" , do jeho Wild West Show.

Ostatky náčelníka Dakotů se vrací domů.

LONDON - Po 105 letech (1892 -  1997), bude tělo náčelníka Long Wolfa vráceno domů do Wounded lv01.jpgKnee v Jižní Dakotě. Byl pohřben na  Britském hřbitově. Jedna Britská žena si přečetla  jeho příběh ve staré knize a dozvěděla se o jeho pohřbu. Pak vystopovala a našla jeho indiánskou rodinu.  Rodina přijela do Londýna tento víkend, aby si odvezla jeho ostatky domů. Jessie Black Feather (vnučka 87 let), řekla v pondělí, že byla velice potěšena "konečně se splní poslední přání mého dědečka ." Dlouhý Vlk, byl slavný válečník, který byl několikrát zraněn v bojích s  U.S. kavalerií. Zemřel na zápal plic v r. 1892. Přijel do Londýna jako účinkující slavného cirkusu Buffalo Billa Cody, Wild West Show v Earl's Court.  Bylo mu necelých 59 let.

1887: Wild West Show  bylo tehdy pozváno na Americkou exhibici k výročí narozenin královny Victorie do  Londýna. Od té doby dělali pravidelné turné po Evropě až do roku 1906

                                                       

Buffalo Bill jak je známo, měl kolem sebe víc jak  stovku indiánských mužů, žen a dětí, kteří ho doprovázeli na jeho cestě po Spojených Státech a pak i po Evropě. Vystupovali před jásajícími davy ve svém slavnostním oblečení,náčelníci na koních s péřovými čelenkami a další indiáni se svými zbraněmi.Slavní indiánští náčelníci a jejich rodiny všemu tak dodali cejch opravdového Amerického Divokého Západu. Pro Evropany i u nás, třeba v Košicích nebo v Brně v r. 1906 to byl celoživotní zážitek. Jako přirození herci pak indiáni podle scénáře přepadali dostavník, ranč a nebo jen prostě stříleli a křičeli svůj válečný pokřik. Byli s nimi i jejich ženy a děti, které se také staly  herci a proto si i oni zaslouží pozornosti. Někteří synové a dcery prérie na cestách onemocněli a stalo se, že místo slávy a uznání, skončili svou životní pouť v nějaké cizí zemi a tak se na ně zapomnělo. Chtěl bych jen připomenout, že bez nich a jejich odvahy, by celé vystoupení Wild West Show plukovníka Buffalo Billa Cody nebylo ničím a stalo by se jen „ nějakým " cirkusem, kterých se potulovaly desítky po USA i po Evropě.  Buffalo Bill to dobře věděl a proto si svých  indiánských přátel vážil.    bb_a_long_wolf.jpg

Smrt náčelníka Long Wolfa (Dlouhého vlka) z kmene Oglala a rezervace Pine Ridge,  je toho smutným příkladem. Zemřel na zápal plic  ve West London Hospital 11. června 1892. Stará zranění zkomplikovala tělesnou kondici statného válečníka ve věku 59 let.  Cody a mnoho indiánských kamarádů Dlouhého Vlka za něj vykonalo pohřební rituál na hřbitově West Brompton Cemetery. A sám Cody tam pro něho zakoupil drahou parcelu, která se rovnala šesti týdenní mzdě průměrného anglického dělníka.

Zpráva z amerického tisku:

Pátek 26.září 1997.

National and World News Briefs

NATION/briefly

Ostatky náčelníka jménem Long Wolf - (Dlouhý Vlk) se vrátily do USA

RAPID CITY, S.D. - Ostatky Siouxského indiánského náčelníka který zemřel za  oceánem v Anglii před více než sto lety, byly v  pátek odvezeny zpátky do jeho rodného kraje aby byly pohřbeny poblíž Black Hills v Jižní Dakotě. Nedávno, v roce 1997, rodinu Dlouhého Vlka kontaktoval William C. Garlow (Buffalo Billův vnuk) v Cody, Wyoming. Královna Elisabeth byla vyrozuměna o povoleních potřebných k tomu, aby exhumovali ostatky Long Wolfa. Dlouhý Vlk byl opětně spálen ve Wolf Creeku,  východně od Pine Ridge, za cenu $12,000 (zaplaceno z příspěvků,Indiánský okres dne 23. března 1997).

"To trvalo dlouho, než se vrátil  - 105 let," řekl Wilmer Mesteth, duchovní vůdce kmene Oglala Sioux,  který bude v neděli vést ceremoniál  nad ostatky náčelníka Long Wolfa při jeho opětném spálení.  Long Wolf zemřel na  pneumonii v r. 1892 v Londýně, kde vystupoval u Buffalo Billa Codyho v jeho Wild West Show.

Tady by mohl končit příběh slavného náčelníka, ale mě to nedalo, abych si nevyjasnil určité nesrovnalosti okolo jeho londýnského hrobu a protože chci znát celou pravdu.....

Že by záhada?

Protože některé Londýnské noviny obsahovaly zprávu, že v jeho Londýnském hrobě neležel Long Wolf sám, ale s nějakým děvčátkem (také se říkalo, že se svou dcerou) a každé noviny psaly její věk jinak, obrátil jsem se znovu na zodpovědná místa v USA s dotazem na dívku která tam  ležela v hrobě s Dlouhým Vlkem a jmenovala se Bílá Hvězda.  Paní Lynn Houze, ředitelka muzea Buffalo Billa ve Wyomingu  mi odpověděla obratem:

Dear Ladislav:

Teď vám budu citovat z knihy od Alana Gallopa (Buffalo Bill´ s British Wild West, vydané v Anglii v  Sutton Publishing Co, 2001). Kde se píše: "Za dva měsíce po jeho smrti byl hrob (Long Wolfa) znovu otevřen a dovnitř bylo  přiloženo druhé indiánské tělo v malé rakvi,  které bylo umístěno k hlavě Long Wolfa. Rakev obsahovala 20 měsíců staré indiánské děvčátko nazývané White Star Ghost Dog,(Bílá hvězda psího ducha)  jehož rodiče byli také součástí Wild West company.

V jedné části představení, známé jako "indiánský styl života" kde se znázorňuje život indiánů na prérii, byla  Bílá hvězda pravidelně umisťována do sedlové brašny zavěšené na koňském boku a tento kůň pak obcházel kolem dokola arény přehlídkovým krokem i s dalšími  malými indiánskými dětmi na hřbetě.  12. srpna 1892 Bílá hvězda vypadla ze sedlové brašny a dopadla na hlavu.  Jak doktor Coffin, tak Medicine man byli  přivoláni aby zachránili život malinkého dítěte. Nepodařilo se a ještě ten den večer dítě zemřelo v tepee na campu Wild West Show, uprostřed velikého bědování indiánů."

Tímto se doufám vysvětluje smrt White Star. 

All the best,
Lynn

Šťastné loviště Dlouhého vlka.

 Britská občanka, Elisabeth Knight si přečetla knihu, kterou našla  na starobylém tržišti a kde byl popisován život rodilého Američana. indiánského náčelníka jménem Long Wolf. . Autor knihy, dobrodruh a politik Robert Cunningham Grahame, tam popsal jak dlouho leží Long Wolf v  '' zanedbaném hrobě sám, v koutě přeplněného Londýnského hřbitova. "Dlouhý Vlk pomáhal porazit generála Custera na Little Big Hornu v roce 1876 a kdy jeho  kmen, Siouxů, byl přinucen jít do rezervace. Dlouhý vlk se spojil Buffalo Billovým cestovním Show. Pak dostal zápal plic a zemřel v Londýně. Paní Knight slíbila najít jeho hrob a také tak učinila

Stejně to zabralo paní Knightové šest let, než nalezla onen hrob. Pak začala hledat jeho příbuzné inzeráty v U.S. novinách. " Když jem pak našla ten hrob, dala jsem si slib, že ho pomůžu dostat domů. Já vím, že Dlouhý Vlk toužil po domově na úpatí jeho milovaných Black Hills.'' řekla paní Knightová po emocionální bohoslužbě. Britské peněžité dary zaplatily  většinu z 20,000 dolarů, což byla cena za návrat náčelníka Long Wolfa do jeho rodiště

Náčelník byl v Londýně pochován s malou indiánskou dívkou jménem Star, která byla jen 17 měsíců stará a zemřela ve stejnou dobu. Pak paní Knight našel pozůstalé Long Wolf'a, kteří přijeli a velkou slávou vyzvedli jeho ostatky, které odvezli domů ke jeho lidem na Black Hills, blízko Rapid City, Jižní Dakota. Tam byl pak uložen k odpočinku u Vlčího potoka.  Jeho už velký vnuk John Black Feather plakal když říkal, "Nevím jak děkovat všem našim přátelům, kteří nám pomohli vrátit Long Wolfa a Star."

"V té době se hlavně pohřbívalo do moře ," říká jeho pravnuk  John Black Feather (John Černé pero). "Proto když se zeptali se jeho ženy,  jestli by chtěla vzít jeho tělo domů  tak se bála, že jakmile budou na moři mohli by ho hodit přes palubu, takže ať raději zůstane tady."

Po ohledání jeho těla které vedl v r. 1892 doktor Coffin -  tento popsal náčelníkovo tělo jako ''pokryté  střelnými ranami a jizvami od vojenských šavlí" a proto se domníval, že tyto rány způsobilo střetnutí s U.S. kavalerií.

A proto než být pastevcem v rezervaci, domluvil se s dalšími indiány a uprchnul do Londýna, kde se připojil k populárnímu Wild West Show , který dokonce navštívila i královna Viktorie.

Kdo se to vlastně vydával v Praze za Buffalo Billa a jeho indiány?

Opět se mi dostal do ruky článek o vystupování Buffalo Billa v Praze na Štvanici. Pod tenhle nesmysl se podepsal Jan Wenig. Článek je sepsán poutavě a tak , že by mu uvěřil  člověk málo znalý dějin.  Píše se tam o skupině Great Wild West Show, kterou prý vedl siouxský náčelník Skvrnitý ohon a vystupovali na Štvanici 21.září 1899. Byl tam prý s ním i podnikatel Mr. William Cody- Buffalo Bill. Vystupovali tam třikrát denně a v neděli i čtyřikrát až do 1.října

Jenže tenhle skutečný Spotted Tail byl v srpnu 1881 zavražděn a nalézal se již osmnáct let ve věčných lovištích, když se na pražské Štvanici předváděl indián, který si přivlastnil jeho jméno!

A není ani známo, kam se rudý bojovník ze Štvanice se svými soukmenovci poděl. Určitým vodítkem je zpráva, že 1.prosince 1899 byl na starém severním hřbitově v Luisině ulici v Mnichově pohřben Sioux, do té doby vystupující se svojí skupinou v místním Panoptiku. Ten se však nazýval Red Tail. Jeho hlava je prý vyhotovena jako reliéf v pasáži Rokoko v Praze.

Po více jak 10 letech jsem se i já se v rámci potvrzení těchto jeho důkazů obrátil na paní Lynn J. Houze, Curatorial Assistant Buffalo Bill Museum, Buffalo Bill Historical Center, ve Wyomingu USA. Ta mi potvrdila, že Buffalo Bill nebyl nikdy v Praze, pouze projížděl vlakem jejím okolím v květnu 1890, při své cestě z Vídně do Drážďan a při svém dalším evropském turné v roce 1906 se opět Praze vyhnul, když putoval vlakem z Jihlavy přes Liberec opět do německého Zittau, Bautzen a Drážďan.

Proto všechny historky o pobytu a vystupování Buffala Billa v Praze, jsou výmyslem a  pouhým výplodem fantazie!