Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

Loketsko - Joseph Ernest Ryba

Vydavatel: Praha, Kronberger und Weber, rok 1836.

 

 Na Radnici v Lokti je kovová hmota (dříve rozměrů koňské hlavy, ale větší kus byl poslán do Vídně ), tam je uložený, podle pověsti spadlý s nebe a je to opravdový meteorit. Jiné lidové příběhy přinášejí tuhle hroudu do spojení s jedním zlým šafářem, úředníkem a jmenuje takového proklatého purkrabího. V roce 1725 se setkalo toto město s neštěstím, skoro celé vyhořelo.

Císařsko – královský (k.k.) krajský hejtman doplňuje zároveň úřad purkrabího a stanovuje ceny.

Město patřičně vládnoucí nad krajem - Elbogen, Loket,   zahrnuje rozlohu na 17,882 jochů a 1437 čtverečních Kl., na tomto území je mimo město Elbogen na 33 vesnic, které mají 972 budov s 5881 obyvateli. Jsou živi ze zemědělství, chovu dobytka, hornictví a krajkářských paliček.

Administraci tohoto panství zajistí Magistrát.

Ve vsi Dolní Chodov , kde je neporušený farní kostel sv. Vavřince, existuje majetek pana Miessla, fabrika na kameninovou dlažbu.

Několik privátních provozovatelů na tomto panství doluje černé uhlí a zejména nejlepší existuje u vesnice Grünlas (Loučky) jehož produkt je cítit ve vzduchu až do Lokte, je to jeho kamenouhelný prach a popílek.

U vesnice Litmitz (Lipnice), která je už v Sokolovském farním obvodu, jsou zajímavé dva závody na těžbu minerálů, na síru a zelenou skalici.

U zadního (Mnichovského dvora- Mírová ( Münchshof), který je připojen k Dolnímu Chodovu, je továrna na kamencovou břidlici.

Právě u této vesnice a u Jenišova objevil jakýsi člověk stopy porcelánové hlíny. Velké množství pyritové rudy jsou u Lipnice, Thon Eisenstein u Nového Sedla, Vintířova a Chodova, sklo u Nového Sedla a známé krystaly živce u vesnice Hory která je připojená k Lokti. Kamenečná břidlice a hezký dendrit u Mírové a naproti Starému Sedlu. V lomu u Tatrovic, kde je zachovalý kostel sv. Erharda, je křemen Další křemen byl nalezen u Amathisten v Krudumu.

Přeložil a doplnil, Frank Nykl.