Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

     Po mém rozesílání výtisku provolání Charty 77, jsem měl STB neustále v patách. Vyhazovem ze zaměstnání v nemocnici v Ostrově to začalo. Jakmile jsem někde nastoupil i na podřadnou i těžkou práci, byl jsem za pár dní na příkaz STB vyhozen. Hned nato jsem dostal dopis, že když nebudu mít do 14 dnů zaměstnání, budu zatčen za § 203 – příživnictví. Nejhorší střety byly u výslechů, kde chtěli vědět odkud znám V. Havla a ostatní Chartisty. Já jsem je neznal, jen jsem souhlasil s jejich názory a Tajná Bezpečnost to nedokázala pochopit. 

     Pak tu byly nechutné domovní prohlídky a kdyby to nebylo tak ponižující a vlezlé, bylo by to i poněkud humorné. Jednou ke mě přišli do bytu se seznamem zakázaných knih a autorů a podle toho mi z knihovny vybírali pro ně pobuřující knížky a házeli si je do tašky. Ty pak měly jít do stoupy. Ale to už tu v minulosti bylo, pálit knihy! Z počátku našli co hledali a sebrali mi knížky od spisovatelů Kundery, Procházky, Vaculíka, Mňačka, Muchy, Švandrlíka a od Čapka „Hovory s TGM“ i další.. Jen u několika knížek se dotyčný agent zastavil, asi je neměl na seznamu a díky své inteligenci bylo vidět, že tápe. Pak se obrátil na svého kolegu a ptal se ho, co má dělat s knížkami u nichž jsou jména ruských spisovatelů, jako jsou Boris Pasternak a Alexandr Solženicyn. Ten se zamyslel a pak mu řekl: „Jestli to tady ten Nykl má, tak to bude určitě taky závadná literatura! Ber to taky!“ Tak jsem nakonec ještě přišel o „Doktora Živága a Jeden den Ivana Denisoviče“. Opravdu trpký humor.                          

     Díky tomuto nenápadnému odsunu z Karlových Varů, jsem odešel do Sokolovského okresu, jmenovitě do města Chodova. Dnes má necelých 15.000 obyvatel.Tady jsem tehdy dostal konečně práci ve fabrice Chodos, ubytování a pak i vlastní byt. 

cena     Dnes i když mám mizivý důchod, mám střechu nad hlavou a relativně poklidné stáří. Proto občanům města Chodova, jeho zastupitelům i panu starostovi posílám velké díky za jejich odvahu a dobrou práci! Děkuji také za Cenu města Chodova, která mi byla těmito zastupiteli města předána v kanceláři starosty Josefa Hory dne 26.6. 2014.

Frank Nykl.