Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

Dárek.

Den před Štědrým dnem 23.12.2011 se u mne zastavil šéfredaktor Sokolovského deníku Mi-lan Hloušek a přivezl mi krásný dárek. Jedná se o brožovanou knížku, kde jsou publikovány články, které v ní vyšly jak česky tak polsky. Nedávno se uskutečnila soutěž o vyjádření pro-blematiky  našeho soudobého a komunistického období, kam pan Hloušek poslal články o mém těžkém životě a následném těžkém onemocnění srdce díky komunistickým lágrům v době totality. O všech hrůzách které jsem viděl a prožil jsem mu napsal a on byl jedním z prvních, kteří se přestali strachovat nehasnoucí komunistické mašinérie u nás a postupně mé vzpomínky otiskoval.

Knížka o které mluvím, je souhrn článků, které v této soutěži získaly novinářskou cenu a články o mém krutém životě komunistického pronásledování a věznění se tak ocitly na prv-ním místě v kategorii „Místní a společenské sociální problémy“ pod názvem – „Temné vzpomínky na komunistické lágry mi dodnes nedávají spát, říká bývalý vězeň....“

Vyšlo to v mezinárodním novinářském okruhu „ Local Press Awards.“ Vydáno ve Waršavě, a celou brožovanou knížku vydal organizátor soutěže Nadace Press Club ve spolupráci se Syn-dikátem novinářů ČR.. Celý projekt financovalo Ministerstvo zahraničí Polské republiky.


Škoda, že se podobná soutěž o naší smutné historii může uskutečnit pouze ve Varšavě  a ne u nás. Jak dlouho se ještě budeme zbaběle krčit a zavírat oči před minulostí?

 

Děkuji redakci Sokolovského deníku a hlavně redaktorovi Milanu Hlouškovi za jeho odvahu a za duševní pomoc. Nedávno u mne byl redaktor z Ústavu pro studium totalitních režimů „Paměť národa“, který se mnou natáčel mé vzpomínky pro TV, školní film a rozhlas.  Jména města Chodova, Sokolovských novin a moje maličkost se tak dostaly do povědomí meziná-rodní novinářské obce. Dobrá věc se podařila.

Děkuji Frank Nykl.