Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 

Výslech svědka.

Teprve včera jsem se dozvěděl, že mé "zločiny" byly dávno všechny vymazány a před tím amnestovány. Nykl.

 

Dne 30.6.2011 se uskutečnil v Chodově, v  bytě Ladislava Nykla protokolární výslech kam se jako členka. České Policie Ústavu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu dostavila z Prahy kapt. Mária Veselá a svědek, člen obecního zastupitelstva města Chodova pan Ladislav Paštěka. Výslech s přečtením a podpisy trval 3.hodiny.

Musím přiznat, že to bylo poprvé, kdy jsem byl rád. že se výslech se mnou uskutečnil a sám jsem  tomu napomohl. Jednalo se o zločiny kterých jsem byl svědkem, zločiny na vězních v táborech Sýrovice a Vykmanov (C).

První případ - umučení bývalého letce Západní armády, se udál začátkem roku 1963 a druhý, kde došlo k nesmyslnému zastřelení mladého vězně, v polovině téhož roku. Oba případy a mnoho dalších jsem popisoval ve svých článcích v různých novinách po dlouhou dobu a až teprve teď jsem byl vyslechnut jako svědek. Zde je na vině špatná komunikace a nedostatek informovanosti. Něco jiného je to v Praze a okolí a něco jiného je to tady, kde není o tuhle problematiku takový (snad i žádný) zájem. Mé příběhy na tohle téma byly publikovány v novinách i časopisech u nás i v zahraničí a  na mých stránkách   http://stopar.cs-info.cz/

 a na stránkách   http://www.totalita.cz/vzp/vzp.php .

Díky dobrým a přímým otázkám paní kapitánky, jsem si dodatečně vzpomněl na některé detaily v oněch případech a také na jména či přezdívky svědků. Je to těžké, od té doby, kdy mi bylo 18 let a byl jsem vyjukaný mukl, už uplynulo skoro 50 let. Ale snad se to podařilo a bude konečně možnost odhalit tyto zločiny a ukázat na jejich viníky. Tito už asi budou po smrti, ale neměli bychom na naší krutou historii zapomínat. Je to smutná součást našich dějin a naší tehdy vnucené barbarské kultury.

Frank Nykl.