Můj strýc - ak. sochař Antonín Nykl se po roce 1939 a příjezdu Němců do Prahy, také zapojil do odbojové práce. Pomáhal vylepovat letáky a dělal spojku v organizaci „Obrana národa." Zanedlouho byl zradou zatčen a v vězněn v koncentračním táboře Mauthausen (Rakousko). Zde byl také po celou dobu války. Poznal tam i pověstné Mauthausenské „schody smrti", které vězni museli po jednom za sebou vystoupit až nahoru. To znamená , že dole dostali na záda velký kámen a ten museli vynést po 186 schodech.To se za den opakovalo několikrát. Ti kteří nevydrželi, byli umláceni a shozeni dolů. Bylo to asi na 112 tisíc tun žulových kvádrů, které museli vynést. Na osvobození museli čekat do 5. května, kdy k nim dojela na dvou tancích průzkumná četa 3. US Armády. Jen se otočili, řekli jim, že jsou svobodní a zase odjeli. Zbídačení vězňové se pak museli bránit skupinám SS, které se chtěli dostat do tábora a převléci se do vězeňských hadrů. Ubránili se, až když vypáčili sklad zbraní a pomohli jim táboroví hasiči. Vydrželi až do 7.května. Pak se objevil hlavní voj 3. US Armády. Takže se dá říci, že se osvobodili sami. Podle neoficiálních údajů zde bylo zavražděno na 100.000 vězňů. Zemřel zde také písničkář a herec Karel Hašler. Po atentátu na Heidricha zde bylo 23. října 1942 popraveno 252 příbuzných Josefa Valčíka a Jana Kubiše (parašutistů - atentátníků na R. Heidricha). Celé jejich rodiny tam byly usmrceny, jako pomsta za atentát. V letech 1941-1945 zde byl vězněn také pozdější československý komunistický prezident Antonín Novotný ( prezidentem byl od r. 1957- do r.1968). Odtud se také s mým strýcem dobře znal.
Foto - Památník čs. politických vězňů odhalený v KL Mauthausen v 5/1959. V pozadí vstupní brána do tábora. Podle vzpomínek mého strýce, nebyli nejhorší sadisti němečtí, nýbrž domácí rakouští dozorci SS a kápa.
(Skoro u žádné publikace nebo prospektu z tábora Mauthausen není napsáno jméno bývalého vězně a autora tohoto památníku - který se snad jako jediný přežil svého tvůrce - ak.sochaře, profesora - Antonína Nykla ).
Doslov: Co na svou historii říkají mladí Rakušané?
Sport iHned 9.1. 2006:
„Skandál vyvolal v Rakousku zájezd fanoušků fotbalového klubu FC Braunau, což je rodiště Adolfa Hitlera, do bývalého nacistického koncentračního tábora Mauthausen. Fanoušci se nechali vyfotografovat, jak v mauthausenském památníku hajlují a snímek umístili na internetové stránky svého klubu, oznámila dnes agentura APA."