Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 
 

Sýrovice u Podbořan:

1958 - 1. 3. 1961 spadala jeho správa pod ÚT-NZ NPT/S  Jáchymov (MV) 1. 3. 1961 - 1965 - správa ÚNZ MV Sýrovice (MV)

 

1965 - odvoz posledního vězně a likvidace tábora do - 1. 7. 1968 jako NVÚ (Nápravně Výchovný Ústav) Sýrovice (MV) kdy byl tábor oficiálně zrušen. Ještě v roce 1969 zde byly natáčeny některé úseky filmu „Skřivánci na niti". Tento film byl však po své premiéře odsunut do trezoru, kde byl celých 20 let.

 

Po přečtení mých článků o komunistickém kriminále, mě bylo od Chodovských redaktorů zdejších novin, (jmenovitě od Ladislava Paštěky) nabídnuto, že mě zavezou na ta místa kde jsem byl skoro před 50 lety vězněn a pak se tam domluvíme o tom, co bude dál. Když jsme přijeli do Sýrovic u Podbořan už jsme to těžko rozeznával, všude jen vysoká tráva a trosky,  ale přesto jsem dokázal určit, kde tehdy stál zemědělský lágr s přibližně 350 vězni. Setkal jsem se tam s několika staršími usedlíky, kteří mě potvrdili, že tábor zadní stranou přiléhal k malému zámečku a na jeho místě dnes stojí několik paneláků. Sami komunističtí mocipáni se tak styděli za to, co většině nevinných lidí i politickým vězňům prováděli, že jim nestačila likvidace tábora, ale i paneláky po jeho zplanýrování měly vše zakrýt. Ještě že jsme tu my, co se nemstíme, ale nezapomínáme. Z tábora je tam ještě dnes kamenná zeď u silnice a zbytky vrátnice, kde se pak v těchto místech v r. 1968 - 69 natáčel již zmíněný Menzlův film. Ke dni 17 listopadu, kdy uplyne 20 let od (pádu komunismu?), chceme pozvat do zapomenutých a ztracených Sýrovic bývalé vězně, historiky a novináře, k malé panychidě za člověka, majora západního letectva Štyglice a dalších vězňů, co zde byli týráni a mučeni. Domnívám se, že již nastal čas, říci nahlas o tom co bylo, aby se dějiny nemohly opakovat! Čest památce zbylých vězňů ze zemědělského lágru Syrovice!

 

Ladislav (Frank) Nykl, Sýrovický vězeň, odsouzen za členství v „Organisované skupině s úmyslem rozvracet socialistické soužití".