Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 
 

Jsou důchodci lovnou zvěří?

Už tomu tak bude. V TV i v novinách se stále častěji objevují krátké příběhy o okradených důchodcích, jak na ulici tak i doma. Na ulici jsou neustále napadáni různými opilci nebo feťáky, pro které takový důchodce nepředstavuje žádné riziko. Než se starý člověk vzpamatuje, je lupič pryč a tak mnohý přepadený ani nic nenahlásí. Někdy se začne bránit, ale nevšímaví kolemjdoucí mu nepomohou a tak je okraden i o iluze o lidském pochopení.

 

lovna.jpgS horšími případy a s většími částkami uloupených peněz, je možno setkat se v bytech důchodců , kam se lupiči pod různými smyšlenými záminkami vecpou a oberou dotyčného o celoživotní úspory. Tito bandité si vyhlédnou staršího člověka, vyptají se na něho sousedů, kteří nechápou vážnost situace a zabouchají mu na dveře. Buď se vydávají za elektrikáře, úředníky sociálních služeb, plynaře, nebo nabízejí různé zboží. Důchodce jim důvěřivě otevře a už se tam vecpou. Jeden se baví s majitelem bytu, zatímco druhý tvrdí, že musí na záchod a tak nenápadně projde byt a co se dá vzít tak ukradne. Také se vydávají za úředníky bytového družstva a tvrdí, že je tu určitý nedoplatek na nájmu. Jedná se o malou částku, kterou dotyčný zaplatí a tím jim ukáže kde má peníze. Zase podobné schéma, jeden položí na stůl nějaký tiskopis a chce od plátce, aby se podepsal. Ten druhý už jde najisto a ukradne peníze z vyzrazené skrýše. Už mnohokrát se mluvilo o tom, že by se důchodcům měl za mírný poplatek (nebo zdarma) přidělat na dveře řetízek s háčkem, aby nemuseli otevírat celé dveře a neznámého návštěvníka si mohli pořádně prohlédnout. Pak by bylo na nich, zdali jej vpustí do bytu, když si budou moci škvírou ve dveřích prohlédnout cizí obličej, nebo průkazku toho odboru, který  tam prý dotyčného vyslal. Tím by ubyla přepadení i piplavá práce policie.

Vždy, když je před volbami, každý z těch co chtějí být zvoleni, se ohání tím, že pomohou důchodcům v jejich svízelné finanční situaci a postarají se o jejich bezpečí. Už jsem několikrát od lídrů různých stran slyšel to, že nechají pro nemocné a staré lidi instalovat již zmíněný řetízek na dveřích, ale po volbách vždycky vše utichlo.

Co tyhle budoucí volby, taky se stanou jen pouťovou atrakcí, nebo pro lidi, kteří jsou dnes lovnou zvěří, něco udělají? Jsou to naši senioři a nemohou za to, že mají nějaké roky navíc. Spíš bychom si jich měli vážit a ne je nechat napospas primitivním zločincům! Tito důchodci udělali hodně pro svoji zem a většina z nich jsou čestní lidé. To, že dnes díky svým nemocem a věku, nemohou vyjít do ulic, kde by křičeli do oken těm, kteří jen slibují a nechápou, že budou také jednou staří, neznamená že zde nejsou! Jsou tady a ptají se, „ Kdy  nám  za naši celoživotní práci alespoň poděkujete tím, že přestanete jen slibovat a schovávat se za nás"?

My jsme tady, stačí jen otočit hlavu a podívat se vedle sebe !!!  

 

Frank Nykl.  (Obrázek - archiv Nykl).