Hodnocení uživatelů: 5 / 5

Aktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnoceníAktivní hodnocení
 

 Proč byl zničen karlovarský pivovar?

 

Po mém předešlém článku o karlovarských krčmách, jsem dostal mnoho dotazů z různých stran i ze zahraničí o tom, proč byl zlikvidován Karlovarský pivovar. Našel jsem jen málo odpovědí a ty vám zde předkládám.

 

Bývalý pivovar v K. Varech – Rybářích, byl 120 let „rodinným stříbrem“ (1879-1999.)

V roce 1994 zahájil Plzeňský Prazdroj svou smrtelnou likvidaci západočeských regionálních pivovarů. Jako první doplatil na vylhaná a líbivá slova plzeňských boháčů v roce 1994 pivovar v Chebu. Druhým v řadě byl v roce 1996 pivovar v Domažlicích, kterému nepomohl ani v té době i v zahraničí oblíbený pivovar Purkmistr. Likvidaci regionálních pivovarů Prazdroj úspěšně ukončil v roce 1999 zavřením a likvidací posledního pivovaru Karlovy Vary.

Nikdo dodnes neví proč zde výroba oblíbeného piva Karel skončila. Noví majitelé neuvedli žádné podstatné argumenty. (Jaké by taky mohli uvést – prostě zničit konkurenci a otevřít dveře pro skupování pozemků ruským podnikatelům.) Pivo Karel bylo vždy velice chutné a oblíbené. Kromě Karla se pil i dvanáctistupňový Dukát a ke konci se zde zkoušelo vyrábět i kvasnicové pivo. Později to bylo desetistupňové pivo Primus, ale to už nemělo tu správnou chuť.


 

karlovyvary_03.jpgBývalý pivovar , dnes už Plzeňského Prazdroje v Karlových Varech se má během dvou let změnit v polyfunkční obchodní areál. (To se říkalo roku 2005). Projekt hodlá uskutečnit karlovarská firma Upmann Style, která v závěru loňského roku (2004) koupila objekty od Prazdroje za  nezveřejněnou cenu. O prodeji areálu o rozloze zhruba deseti tisíc metrů čtverečních jednal Prazdroj s různými zájemci tři roky. Upmann Style jako nový majitel areálu v městské části Rybáře nepočítá s tím, že by se zde ještě někdy vařilo pivo. Z pivovaru zůstaly pouze budovy, veškerá technologie byla odstraněna, zničena a rozkradena.Podle informací vedení radnice koupila areál

Ruská společnost, jež má být investorem celého projektu. Areál někdejšího pivovaru v Rybářích hodlá zahraniční investor přeměnit na centrum zábavy a postavit zde i byty. Kromě šestipatrových rezidencí mají být v areálu bývalého pivovaru v Rybářích také restaurace, garáže a parkovací plochy. Ruští investoři chtějí areál rozšířit do svahu za pivovarem a kromě zábavního parku zde mají vyrůst i byty, restaurace, aquapark, dětské koutky a parkování. Prostě další ruské město v Rybářích obehnané ploty. Dnes, kdy se turisté jezdí dívat a ochutnávat dobrý mok v malých regionálních pivovarech a je o jejich lokální pivo velký zájem, se snad plzeňští manažeři chytají za hlavu. Ale opak bude pravdou! To, že nedokázali pochopit jaká bude za pár let tržní poptávka, je nediskriminuje, stejně dostanou nějakých pár stovek tisíc navíc. To není jako u dělníků – dělník když něco udělá špatně, tak se mu to strhne z platu a při nejhorším bude propuštěn. Neschopní manažeři Plzeňského Prazdroje budou povýšeni a bude jim přidáno! Za to, že zničili karlovarské rodinné stříbro se jim nic nestane a nemusí na úřad práce. Je jasné, že by dnes nejen díky turistům, karlovarský pivovar značně prosperoval! Karlovarští totiž nezapomněli na vynikající chuť piva značky Karel a plno odborných dělníků by se vrátilo ke svému zaměstnání. A jedna perla na závěr. Už ne v Rybářích, ale v Doubí u Zámečku by měl vzniknout nový pivovar. Vybudovat by jej měl karlovarský patriot Karel Holoubek a vařit by se tu měla opět tradiční jedenáctka Karel. Letos koncem února nastala opět změna, Karel Holoubek zřejmě začne vyrábět pivo Karel v malém pivovaru, jenž má vzniknout ve sklepích Becherovky, které už mu také patří. Výrobní linka Becherovky by se měla začít stěhovat do městské části čtvrti Bohatice. Snad se pak konečně zase dočkáme svého oblíbeného piva Karel a plzeňští páni už nám ho nebudou moci zlikvidovat!

Frank Nykl.