Neaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnoceníNeaktivní hodnocení
 
 

Hrdinové mého mládí.

Film The Magnificent Seven (Sedm statečných), byl natočen v r. 1960 a film The High Noon (V pravé poledne) byl dokonce natočen už v r. 1952. Hlavní roli v něm hrál Garry Cooper s budoucí Monackou kněžnou Grace Keely.

 

7_statecnch.jpgZačátkem šedesátých let se u nás v obrovském kotli sovětských válečných a českých budovatelských filmů, začaly jako první vlaštovky sporadicky objevovat po jednom americké westerny. Měly i svůj výchovný apel na rozdíl od dnešních krváků. Dnes ani nevíte kdo je na čí straně a pravda je slučována se lží. Každý se pere s každým, hlavně mistrným kopáním do hlavy a ze zločinců se stávají oblíbení hrdinové. Po takových ranách do hlavy, přece musí  hlavní hrdina nutně skončit na psychiatrii! Mládež se je přesto snaží napodobovat a nechápe, že by se jim také něco mohlo stát! Vždyť ve filmech jejich hrdinové přece vyhrávají a po kopancích, které by okamžitě usmrtily každého, vstanou a jdou políbit spoře oděnou děvu!

V úctě bohužel už není čest, právo, pravda a fér hra, ale peníze za každou cenu!

Ale vraťme se k filmům.

První western který byl u nás za totality promítán, byl kreslenou groteskou od Jiřího Trnky a v r. 1949 u nás vyšel pod názvem -  „Árie prérie". Ale opravdový film a dnes už také klasický, přišel do našich kin až v r. 1963 a jmenoval se „V pravé poledne." Film „Sedm statečných" se u nás objevil až o rok později. V roce 1965 se také u nás začaly objevovat indiánky z Východního Německa podle románů Karla Maye, s nerozlučným a vybájeným Vinnetouem.

Od té doby bylo nejen v Americe, ale i v Evropě natočeno a promítáno i u nás nespočet filmů s podobnou tématikou. Přesto se film „Sedm statečných" stal klasikou westernu a zůstal tím nejlepším, co se na tohle téma natočilo. Film „Sedm statečných" byl sice natočen podle Japonského scénáře filmu „Sedm samurajů", který byl také u nás promítán, ale ruku na srdce - nebylo to ono. Prostě to nemělo to správné westernové prostředí, ani atmosféru. Vždyť i „Sedm statečných" se pokoušeli vtěsnat do seriálů a natočily se i další díly, ale to nikdy nemohlo uspět. Film „ Sedm statečných" je jen jeden a nejde jej napodobit.

Připomeňme si jeho slavné protagonisty:

Chriss - Yul Brynner, Vin - Steve McGueen, O´Reilly - Charles Bronson, Lee - Robert Vaughn, Harry Luck - Brad Dexter, Britt - James Coburn a Chico - Horst Buchholz.

Ti všichni se zabydleli v naší mysli a každého kdo tento film viděl ( a nejen jednou), poznamenali na další dlouhá léta svým emociálním výrazem. Jeho ústřední melodie je i po tolika letech stále sugestivní. Aktéři tohoto filmu byli kdysi hrdinové mého mládí a stále jimi zůstávají.

Frank Nykl.

Tohle jsem poslal svým kamarádům do Denveru ve státě Colorado.

..... Tenhle článek  jsem napsal včera a je  to mé malé poděkování vašemu prezidentovi.